Każdy kraj ma swoje symbole, które coś oznaczają. W przypadku Polski jest to biel i czerwień, które znajdują się m.in. na fladze. To również znak narodowej tożsamości. Według wielu patriotów flaga powinna być darzona szczególnym szacunkiem. Towarzyszy Polakom podczas wielu ważnych uroczystości czy wydarzeń sportowych.
Nieco historii
2 maja obchodzimy dzień flagi. Warto się zastanowić, skąd się wzięły kolory na fladze i co oznaczają. Górny biały pas to symbol dobra, szlachetności i czystych intencji. Czerwień to majestat i dostojność polskich władców. Kojarzy się również z krwią, ogniem, miłością i poświęceniem. Ta intensywna barwa trafnie oddaje historię Polaków. Barwy narodowe na fladze to jeden z najmłodszych symboli, bo liczą nieco ponad 200 lat. Ciekawostką jest fakt, że w 1848 roku na zjeździe wszechsłowiańskim w Pradze uznano biel, czerwień i błękit za barwy wszystkich Słowian. W polskim i litewskim herbie umieszczony jest biały rycerz na czerwonym tle, dlatego dla całej Rzeczpospolitej te barwy uznano za najbardziej odpowiednie. Kolor niebieski zaś możemy dostrzec we flagach innych Słowian. Podczas demonstracji z okazji uchwalenia konstytucji 3 Maja 1792 w Warszawie dokonano powyższej interpretacji barw na fladze. W trakcie tego wydarzenia mężczyźni mieli przepasane biało-czerwone szarfy, a kobietom towarzyszyły wstęgi w tych kolorach.
Ewolucja polskich barw narodowych
Biel i czerwień są więc kojarzone z Polską i wysiłkiem w dążeniu do niepodległości. Biało-czerwona flaga to proporcje szerokości do długości 5 do 8. W ustawie z dnia 1 sierpnia 1919 roku zostały ustalone te proporcje jak również wprowadzono flagę z godłem czyli banderę, w której na środku białego pasa umieszczony jest herb Rzeczpospolitej. Bandera jest używana przez placówki dyplomatyczne oraz statki i okręty. Warto dopowiedzieć, że czerwień w latach 1921-1936 była karmazynem, a w latach 1928-80 przypominała cynober. Obecnie ponownie jest to czerwień karmazynowa, choć bardziej przygaszona. Biel również ma delikatny odcień szarości, nie jest śnieżnobiała.
Podobne informacje znajdziesz na https://okolicznosciowe.com.pl/blog/