Panele, drewno czy korek? Zanim się zdecydujesz to powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko budżet czy funkcjonalność danego rozwiązania, lecz przede wszystkim planowany wystój wnętrza- podłoga musi pasować do całego wnętrza. Na wybór odpowiedniej podłogi ma również wpływ przeznaczenia pomieszczenia, ilość osób, która będzie się przemieszczać po podłodze czy instalacja ogrzewania podłogowego. Jaka podłoga będzie najlepsza do korytarza, a jaka do pokoju dziecka?

Odporność podłogi, a funkcje użytkowe

Montaż podłogi wymaga nie tylko nakładu finansowego, lecz także dużego nakładu pracy- trzeba przed położeniem podłogi usunąć wszystkie meble z pomieszczenia. Dlatego dobrze jest wybrać podłogę, która posłuży co najmniej kilka dobrych lat. 

Bardzo trwałe są podłogi drewniane (parkiet, deski podłogowe czy panele drewniane). Podłogi drewniane przy właściwej konserwacji mogą przetrwać nawet 100 lat! Niestety mniej wytrzymałe są panele drewnopodobne.

Podłoga z drewniana- jakie gatunki drewna wybrać na podłogę do mieszkania?

Jeśli decydujesz się na podłogę drewnianą do domu, to możesz wybierać pośród gatunków drewna o różnej twardości- rodzaj drewnianej podłogi należy dobierać do funkcji użytkowych danego pomieszczenia. Do sypialni bądź gabinetu będą odpowiednie gatunki drewna o klasy II (np.: sosna, klon). Większy stopień twardości czyli gatunki drewna klasy III (np.: dąb, jesion, sapella) będą idealne do pomieszczeń w których przebywa wiele osób m.in. salon, korytarz czy jadalnia. Najbardziej odporne są gatunki drewna IV klasy (np.: merabu, tali) są świetnym wyborem do pomieszczeń bardzo intensywnie eksploatowanych np.: prywatnych biur czy prywatnych gabinetów lekarskich.

Panele podłogowe- jakie wybrać?

Jeśli zdecydujesz się na panele podłogowe to powinieneś kierować się przede wszytym ich klasą ścieralności (im większa tym panele są bardziej odporne na zarysowania) oraz klasą używalności (rodzajem pomieszczenia do którego panele są przeznaczone).

Do domowego użytku wystarczą panele o klasie ścieralności 1-3. Oferty sklepów znajdziesz w internecie po wpisaniu frazy typu panele podłogowe kielce.

Podłoga drewniana do kuchni lub łazienki- czy to możliwe?

Wbrew powszechnej opinii kafelki czy wykładzina PCV nie jest jedynym rozwiązaniem do kuchni czy łazienki.  Bardzo eleganckim rozwiązaniem w tych pomieszczeniach będzie parkiet z odpornego na wilgoć drewna, wodoodporne panele czy podłoga z korka.

Taka sama podłoga drewniana w kuchni i w salonie będzie nadawała spójności małemu wnętrzu-optycznie je powiększając. Podłoga drewniana jest dużo cieplejsza od kafelek, więc jest to idealne rozwiązanie dla osób, które lubią chodzić na bosaka.

Podłoga drewniana do kuchni  lub łazienki może zostać położona nie tylko z drewna egzotycznego (nie wymaga konserwacji) bądź z drewna dębowego (wymaga systematycznej konserwacji). Podłoga z korka też będzie wodoodporna jeśli zostanie odpowiednio zaimpregnowana. Dobrym rozwiązaniem będą również wodoodporne panele podłogowe, które są tańszym rozwiązaniem od drewna i nie wymagają żadnej konserwacji.

Mimo wielu dostępnych informacji nie ulega wątpliwości, że wybór odpowiedniej podłogi do domu jest trudny. Podłoga jest stałym elementem wnętrza, dlatego należy wybrać optymalne rozwiązanie które posłużę na wiele lat użytkowania