Z pewnością każdy z nas spotkał się z różnymi propozycjami dotyczącymi działań proekologicznych. Ich celem jest dążenie do jak największego zminimalizowania energii, która będzie zużywana. Jednym z przykładów takich działań jest termomodernizacja. Warto wiedzieć na czym ona polega i o jakie dotacje z nią związane można się ubiegać?

Czym jest termomodernizacja?

Przepisy określają, że termomodernizacja to inwestycja, która ma na celu znaczne zredukowanie ilości energii, która jest potrzebna, aby podgrzać wodę, którą używa się w danym domu. Innymi słowy można powiedzieć, że termomodernizacja to odizolowanie danego budynku od jego otoczenia. Dzięki temu można zrównać ilość zimna i sprawić, żeby zbyt dużo ciepła nie uciekało na zewnątrz. 

Program Czyste Powietrze i dotacja na termomodernizację

Jesienią 2018 roku wystartował rządowy program Czyste Powietrze. Ma on na celu dopłaty do ocieplania oraz termomodernizacji domów jednorodzinnych. Dotacja na termomodernizację dotyczyła przeprowadzania kompleksowych remontów i termomodernizacji. Właściciele nieruchomości mogą się ubiegać o zwrot kosztów styropianu i prac ociepleniowych. Aby uzyskać dotację trzeba:

  • posiadać stary budynek, w którym konieczna jest wymiana pieca na nowy model, który będzie spełniał wymagania programowe, 
  • posiadać nowy dom, w którym konieczne będzie zamontowanie instalacji spełniającej wymagania programu.

Warto podkreślić, że jeżeli właściciel chce zamontować panele fotowoltaiczne, może się ubiegać jedynie o pożyczkę. 

Wszelkiego rodzaju dotacje, czy ulgi podatkowe to bodziec, który powinien zachęcić do działania. To realne korzyści z których warto korzystać.

Gold Hand – Podłogi Kielce

Jak zdobyć dofinansowanie na termomodernizację?

Przede wszystkim warto podkreślić, że oszczędność energii to nie tylko pewien trend, ale wymóg, który narzucają przepisy. Dlatego rząd ciągle wdraża nowe rozwiązania i dopłaty dla prywatnych inwestorów. Oprócz programu Czyste Powietrze można także znaleźć wiele aktualnie obowiązujących programów i dofinansowań. Aktualna lista jest dostępna na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nieustannie pojawiają się tam nowe projekty, które warto mieć na uwadze. 

Partner artykułu – firma RemonTech https://www.maszynadocieciastyropianu.pl/