Salon z aneksem kuchennym to obecnie bardzo modny trend w aranżacji wnętrz. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązań wybierają chętnie otwartą na salon kuchnię, widząc w niej wiele zalet. Tradycjonalistom trudno przekonać się do aneksu kuchennego i podkreślają wady takiego rozwiązania. Jeżeli mamy możliwość wyboru, warto wcześniej poznać zalety i wady kuchni połączonej z salonem. 

Salon z aneksem kuchennym – zalety

Do najważniejszych zalet takiego rozwiązania można zaliczyć optyczne powiększenie przestrzeni. Sprawdzi się więc w małych mieszkaniach, gdzie ważne jest wykorzystanie każdego metra kwadratowego. Salon połączony z kuchnią daje wrażenie większej przestronności, niż dałyby dwa osobne pomieszczenia. Otwarcie kuchni na salon to również idealna opcja, gdy mamy do czynienia z kuchnią bez okna. Światło dzienne z salonu rozświetli także pomieszczenie kuchenne, co pomoże również w obniżeniu rachunków za prąd. Kolejna zaleta to umożliwienie osobie zajmującej się często czasochłonnym gotowaniem jednoczesne uczestniczenie w życiu rodziny. Walor ten docenia się szczególnie podczas imprez rodzinnych, gdzie gospodyni podczas gotowania może rozmawiać z gośćmi. Nieco mniej istotną może zaletą, ale równie ważną dla osób źle tolerujących suche powietrze w mieszkaniu, jest to, że obecna para wodna podczas gotowania nawilża również powietrze. 

Salon z aneksem kuchennym – wady

Mimo wielu zalet niestety rozwiązanie to ma również swoje wady. Największą z nich jest to, że uwalniające się wszelkie zapachy podczas gotowania nie zostają w kuchni, lecz szybko rozprzestrzeniają się na całe mieszkanie. O ile aromat pieczonego ciasta będzie przyjemnym doznaniem, to już gotowanie kapusty, czy smażenie ryby może nieco przeszkadzać. Uciążliwa może być też, szczególnie podczas upałów, podnosząca się podczas gotowania temperatura nie tylko w kuchni, ale i w salonie. Jeśli nie jesteśmy specjalnie pedantyczni, rozwiązanie to może dostarczać sporo stresu i wymuszać regularne sprzątanie, zmywanie i dopieszczanie każdego detalu, by lśnił i nie przyniósł wstydu gospodarzowi, szczególnie kiedy mają przybyć goście. Kolejną wadą może być nie najlepiej działająca na elektronikę para wodna uwalniająca się podczas gotowania.  

To tylko niektóre, ale i najistotniejsze wady i zalety salonu z aneksem kuchennym. Decyzję o tym, czy chcemy tak mieszkać, warto podjąć w porozumieniu z wszystkimi domownikami, kierując się nie tylko modą, ale przede wszystkim osobowością i preferencjami mieszkańców, a także metrażem mieszkania. Jeżeli nie ma kompromisu i trudno jednoznacznie zdecydować, można zastanowić się nad rozwiązaniem pośrednim, czyli salonem z aneksem kuchennym z możliwością zamknięcia go w dowolnym momencie dzięki przesuwanym szerokim drzwiom.

Partner artykułu: https://projektowaniewnetrz24.eu/

Przeczytaj koniecznie:

http://www.grojecmaly.pl/udane-urodziny-dla-dzieci-jak-je-zorganizowac/